Nakon nastupa na KotorArt International Festivalu i Festivalu novog zvuka Sinj, Nature Amplified, koprodukcijski pothvat triju festivala, dolazi i na MBZ 33. Nature Amplified istražuje otuđenje čovjeka od prirode, preispituje nepovezanost i spekulira o našem budućem odnosu. Inspiriran prirodnim procesima i ekološkim pitanjima, spaja izvedbene umjetnosti, akuzmatiku i videoart sa znanošću i ekologijom. Estetski, projekt istražuje granicu između prirodnog i umjetnog. Korištenjem tehnika sonifikacije, bioakustički i ekološki podatci prevode se u zvučne formate. Sintetički zvukovi, inspirirani prirodnim procesima, stapaju se s terenskim snimkama u kontrapunkt koji interpretira prirodne fenomene. Tako prikazuje „prirodu u kutijama“ – zatvorenu i izoliranu, kao refleksiju našeg načina percepcije i „konzumiranja“ prirode. U toj sintetičkoj reprezentaciji, priroda se pokušava amplificirati kako bi dočarala organsku prisutnost unutar algoritma. Zvukovi djeluju kao podsjetnik na vitalnost prirode, unatoč apstrakciji i iskrivljenju u ljudskoj percepciji. Kompozicija istražuje napetost između umjetnog i organskog, prikazujući naš polomljeni odnos s prirodom i njenu snagu koja daje život.
Nature Amplified razvija se kroz istraživanje prirodnih fenomena kroz različite eksperimente: jedan od njih je novosagrađeni instrument, Maurice – kombinacija gitare, lire i kineskog guzheng iza kojeg stoje multimedijalni umjetnik Tin Dožić i Maxime Weinmann. Repertoar Nature Amplifieda tako otvara Razgovor s vjetrom, potom Sjećanja na Kowloon, te skladba američko-njemačkog skladatelja Simona Kanzlera za preparirano violončelo i udaraljke: The Fabrication of Nature. Ovo djelo istražuje digitalnu rekreaciju sjećanja na prirodne prizore, dekodirajući ih u osnovne vizualne i zvučne sastavnice. Priroda se postupno raspada na wireframe strukture, teksture i animirane elemente poput vjetra i vode, sve do razgradnje na pikselizirani odraz memorije. Slijedeći želju za amplifikacijom zvuka prirode, ansambl predstavlja i skladbe Razgovor sa zemljom te Razgovor s morem, koje pored glazbenog sastava videodjelima oblikuje Goran Nježić.
Nastup NAE Collectiva upotpunjuju skulpture Monike Milas i prostorno oblikovanje Vanje Magića, koji se ovom prilikom pridružuje SNOP-u. Njihova suradnja temelji se na dijalogu između skulpturalnih elemenata i arhitektonskih rješenja, čime zajednički istražuju interakciju između umjetnosti i prostora. Monikine skulpture dodaju dimenziju i teksturu, dok Vanjina prostorna rješenja omogućuju da te skulpture zažive u kontekstu, istražujući suživot prostora, skulpture i zvuka. Uz vizualne intervencije, SNOP donosi i hibridni DJ/VJ set Kristiana Bagarića i Josipa Korneta koji evocira subjektivni doživljaj zimskog solsticija, stapajući melankolične prizore Zagreba sa zvukovima suvremene klasične i eksperimentalne ambijentalne glazbe.
Kapacitet prostora je popunjen! Zainteresirani mogu doći na ulaz na koncert u slučaju da se u zadnji tren otvore mjesta.
///
NAE Collective je ansambl skladatelja, izvođača i umjetnika novih medija posvećen stvaranju eksperimentalne umjetnosti. Osnovan je 2022. godine sa sjedištem u Zagrebu.
SNOP je projekt istoimenog kolektiva koji koncertne i diskurzivne večeri oblikuje u inovativne audiovizualne performanse te služi kao platforma za mlade i neetablirane umjetnike za predstavljanje njihovih ideja javnosti.
Ulaz je besplatan uz obavezno preuzimanje besplatne karte na stranici www.core-event.co
///
NAE Collective:
Tomislav Oliver, elektronika uživo
Vid Veljak, violončelo
Luis Camacho Montealegre, udaraljke
Branimir Norac, klarinet
Boy van Ooijen, tehnika i elektronika uživo
Goran Nježić, vizuali
SNOP:
Monika Milas, scensko oblikovanje
Vanja Magić, scensko oblikovanje
Josip Kornet, DJ set, elektronika uživo i vizuali
Kristian Bagarić varboska, elektronika uživo i vizuali
Andrija Santro, oblikovanje svjetla
///
Satnica:
19:30 ulaz
20:00 NAE Collective
21:30 pauza
21:45 SNOP (varboska x Kornet)
22:30 kraj programa
Kratak razgovor s izvođačima održat će se tijekom programa.
Šank u prizemlju Centra mladih Ribnjak bit će otvoren.
S obzirom na ambijentalnu prirodu događanja, molimo vas da dođete na vrijeme i pronađete svoj kutak prostora za slušanje.
programska suradnja – SNOP
koprodukcija – MBZ, Festival novog zvuka Sinj i Međunarodni festival KotorArt
uz potporu rezidencijalnog programa EFFEA-e i u okviru rezidencijalnog programa Scene Ribnjak Centra mladih Ribnjak




