11 / 04
Petak
11:00
Oktogon
Besplatan ulaz
×

Oktogon

Nove generacije: Studenti Muzičke akademije u Zagrebu

Ansambl mladih glazbenika MUZA-e

Igor Lešnik hrvatski je udaraljkaš, skladatelj i pedagog. Diplomirao je na Muzičkoj akademiji u Skoplju kod Emila Klana, a poslijediplomski studij završio je na sofijskom Konzervatoriju u razredu Dobrija Palieva. Usavršavao se kod Siegfrieda Finka u Würzburgu. Godine 1989. utemeljio je studij udaraljki na Muzičkoj akademiji u Zagrebu, gdje trenutno obnaša dužnost dekana. Iako je Igor skladbu Olympian Drums napisao 2008. kao doprinos festivalu Drumming for Olympics u Pekingu, skladba je zaživjela tek na poticaj Franza Cibulke, koji je predložio Igoru suradnju na novom djelu za udaraljke i elektroniku. Igor je doradio Franzov elektronički dio, uvodeći tišine u izvornu snimku i remiksirajući materijal iz stereo formata u puni 5.1 surround. Zvuk je generirao aleatoričke vizualizacije koje su se istovremeno projicirale na veliki ekran, stvarajući audiovizualnu podlogu za solo improvizaciju. Tom-tom obješen na rame pod kutom omogućuje izvođaču kretanje dok svira na membrani i oklopu bubnja. Tehnika, kasnije nazvana Standardni Tupan Grip, inspirirana je folklornim sviranjem tupana u jugoistočnoj Europi, posebno u Grčkoj. Skladba se sastoji od pet stavaka: Bucephalas, Paracusia, Zeibekiko, Pangration, Katharsis.

U skladbi Gibusna svrdla, svirač/-ica upravlja unaprijed programiranom elektronikom, oblikovanom kolažnom tehnikom, sempliranjem, snimanjem i primjenom notacijskog softvera. Struktura se neprestano mijenja, prelazeći iz jednog tona u zbor ili čak cijeli orkestar. Sve ovisi o ritmu: kako svirač/-ica odluči isprekidati, razvući ili naglasiti puls elektronike. Zvuk ne nestaje, već čeka signal za ulazak – efekt obrnutog kill switcha.

Skladba Desert Thorn imenovana je po Lyciumu. Šimšir, pustinjski trn, čajevac Duke of Argyll i vučja bobica samo su neki od uobičajenih naziva za Lycium, rod cvjetnica iz obitelji velebilja (Solanaceae). Poznat i kao goji, plod Lycium barbarum postao je popularan u zapadnoj kulturi zbog navodnog djelovanja na dugovječnost. Lycium se spominje u europskoj travarskoj tradiciji od davnina, kao simbol potrage za besmrtnošću. Najstariji zapis o biljci nalazi se u Epu o Gilgamešu, gdje junak, tražeći vječni život, otkriva biljku Starac postaje mladić. No, prije nego što uspije iskoristiti njezinu moć, zmija mu krade biljku i odnosi je, ostavljajući potragu nedovršenom.

///

Lucija Kovačić, studentica 4. godine na Muzičkoj akademiji u Zagrebu, članica je udaraljkaškog ansambla BiNg baNg i akademskih orkestara. Također, honorarno nastupa sa Zagrebačkom filharmonijom, Orkestrom HNK u Zagrebu te je stalni član Komornog karlovačkog orkestra.

Dane Franolić, student 3. godine udaraljki na Muzičkoj akademiji u Zagrebu, osvojio je brojne nagrade na međunarodnim natjecanjima, uključujući prva mjesta u Valenciji, Beogradu i Italiji. Nastupao je na značajnim festivalima, kao što su IPEW u Bjelovaru i UniART u Zagrebu, a prošle je godine održao svoju prvu solističku turneju duž jadranske obale.

Jesús Arias Lizcano, student 5. godine udaraljki na Muzičkoj akademiji u Zagrebu, nakon preddiplomskog studija na Conservatorio de Música Superior de Castilla, nastavlja usavršavanje u klasi profesora Igora Lešnika. Nastupao je s Orkestrom Hrvatske radiotelevizije, udaraljkaškim ansamblom BiNg BaNg te Zagrebačkim komornim orkestrom.

///

 
Igor Lešnik: Olympian Drums
Lucija Kovačić, tapan
 
Ivan Hlebić: Gibusna svrdla*, za mali bubanj, Sibelius i mini pedalu
Dane Franolić, mali bubanj
Tomislav Oliver, Max patch
 
Igor Lešnik: Desert Thorn
Jesús Arias Lizcano, vibrafon
 
*praizvedba
 
programska suradnja - Hrvatska glazbena mladež i Muzička akademija u Zagrebu