OTVORENJE FESTIVALA: Prekinute veze
tri baletaNakon međunarodnih natječaja na temu prekinutih veza, zajedno s Baletom Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu, okupili smo sedmero umjetnika/-ca koji su se kroz tri baleta upustili u istraživanje emocija rastanka.
Flicker Out
Kako opisati trenutak tik prije kraja? Taj krhki prag koji označava završetak, gdje se radost i tuga spajaju u časovitom naboju, igrajući se na rubu zatvaranja. Flicker Out promatra trenutak kada odjeci sjećanja postaju međuljudski svjetovi, dok se posljednji udari ljubavi i gubitka sudaraju u brzom slijedu, ostavljajući iza sebe, u ostatcima svjetla, ono što je nekad bilo.
Iza imena Pett Clausen-Knight stoje James Pett i Travis Clausen Knight. Nakon karijera u kompanijama Wayne McGregor i Richard Alston, 2019. osnovali su PCK Dance. Već nakon prve godine rada nominirani su za National Dance Award za najbolju nezavisnu kompaniju. Od 2023. rezidencijalni su umjetnici DanceHAUSpiù u Milanu. Kroz koreografiju istražuju odnos vizualne umjetnosti i plesa, a aktivni su i u pedagoškom radu te društveno angažiranim projektima.
Ivan Končić skladatelj je suvremene glazbe tradicionalnijeg pristupa. Za ovu priliku prvi put se okušao u skladanju isključivo elektroničkog djela. Trenutno predaje na Muzičkoj akademiji u Zagrebu.
Black Puzzle ~ Still, I Rise
Prvak Baleta HNK u Zagrebu, Japanac Takuya Sumitomo, baletom se počeo baviti s četiri godine u studiju svoje bake, Taguchi Satsuki. Školovao se u Japanu i Antwerpenu, a nakon toga nastupao je kao solist u Estoniji i Srbiji. U Zagreb dolazi 2015. godine.
Veronika Reutz Drobnić je skladateljica i izvođačica nove glazbe. Istražuje granice improvizacije, teatra i netradicionalne notacije kroz razna interdisciplinarna djela. Trenutno je asistentica na HfM Karlsruhe i doktorandica u suradnji s umjetničkim sveučilištem u Zürichu.
The Most Familiar Stranger
Kad se odnosi prekinu, dolazi do odvajanja. Ono što smo nekoć smatrali poznatim, nepovratno se mijenja. Ljudi koji su nam bili bliski postaju stranci, a mjesta koja smo zvali domom postaju tuđa. Ta odvajanja stvaraju napetosti u krhkoj mreži društva. Mijenjaju postojeće odnose među ljudima i oblikuju nove dinamike – stvarajući nevidljive zidove između nas i njih, čak i unutar nas samih. Kroz ovu izvedbu svjedočimo skupini pojedinaca zapletenih u svoju fikcionalnu zajednicu, dok proživljavaju povezanost, razdvajanje i unutarnje promjene – u sebi, među sobom i u odnosu prema svijetu koji ih okružuje. U toj promjeni ima tuge, ali i preobrazbe, ponovnog rađanja. Nadahnut Muzejom prekinutih veza, The Most Familiar Stranger oblikuje fluidnu antologiju ljudskih odnosa – njihovih spajanja i raskida.
///
Allesandro Giaquinto je talijanski plesač, koreograf i autor. Teme poput duhovnosti, zajedništva, privrženosti, nasilja i smrti čvrsto su utkane u njegovu umjetničku praksu, u kojoj precizne kazališne slike i kompleksni izrazi pronalaze nijansu između dramatične napetosti i tople ugode otpuštanja.
Rafał Ryterski je poljski skladatelj, interdisciplinarni umjetnik i aktivist. U svom radu bavi se pitanjima identiteta, kulturnim fenomenima specifičnim za LGBTQ+ zajednicu i razotkrivanjem nasilnih mehanizama. Prepoznatljiv je po tzv. genre-bendingu, sintezi različitih glazbenih žanrova, i djelima na sjecištu kazališta i performansa. Godine 2021. nominiran je za nagradu Paszport Polityki u kategoriji klasične glazbe za doprinos uvođenju LGBTQ+ tema u poljsku suvremenu glazbu.
///