Arco Straordinario
Zagrebački kvartet„Je li zvuk tvrd s vanjske strane, a mekan iznutra ili obrnuto? Kakvog je okusa?”
Skladatelj i pedagog Srđan Dedić pionir je algoritamskog skladanja u Hrvatskoj. Iako programiranje smatra ključnim za suvremeni skladateljski proces, ono mu prvenstveno služi za jačanje spontanosti i intuitivnosti u glazbi. Drugi gudački kvartet skladao je za 100. obljetnicu Zagrebačkog kvarteta i njihov slavljenički koncert. Struktura djela temelji se na šest homogenih ulomaka s dinamičnim prijelazima između kontrastnih situacija, u kojima se ponavljaju ista aparatna suzvučja u različitom kontekstu. Skladba koristi složene ritamske uzorke koji simuliraju neovisnost između dionica. Srđan je pri skladanju koristio vlastite računalne algoritme koje razvija već preko 30 godina.
Frano Đurović, skladatelj s najvećim opusom umjetničke elektroničke glazbe u Hrvatskoj, prepoznatljiv je po spoju eksperimenta i pop humora. Stvara orkestralna, komorna, kazališna i filmska djela, bavi se multimedijom i zvučnim instalacijama. Predaje na Muzičkoj akademiji u Zagrebu i predsjedava Upravnim odborom Glazbene nagrade Porin. Jedna duša a nas dvoje nastala je kao reakcija na licemjerje u društvu, posebno u kontekstu javne osude i selektivne tolerancije. Skladba odražava Franovu kritiku dvostrukih standarda i propituje što danas uopće znači sloboda – u društvu, ali i u umjetnosti.
Marko Slaviček, skladatelj i arhitekt, fokusira se na akustiku, prostornu glazbu i vizualne umjetnosti. Trenutačno provodi doktorsko istraživanje na Tehničkom sveučilištu u Berlinu o interdisciplinarnim djelima Iannisa Xenakisa. Njegovo djelo Khrōmóphōnon V (stgrč. χρῶμα „boja“ + φωνή „zvuk, glas“) za gudački kvartet sastoji se od dva kontrasna stavka. Inspirirana konceptom kromofonije koji istražuje odnos boje u glazbenim i vizualnim umjetnostima, skladba oblikuje harmonijsku strukturu naglašavajući nijanse dinamike i artikulacije. Imitirajući različite modele i sinteze boja, glazbeni materijal suprotstavlja harmonijske i subharmonijske nizove te koristi spektralne tehnike poput modulacije i harmoničke distorzije. Modulacija mijenja frekvenciju ili amplitudu zvuka, dok harmonička distorzija dodaje višestruke harmonike osnovnom tonu, čime tvori složene zvučne teksture koje evociraju različite nijanse i vizualne senzacije.
Dai Fujikura je londonski skladatelj, rođen u Osaki, Japan. Preselio se u Veliku Britaniju s 15 godina, gdje je studirao pod mentorstvom Sir Georgea Benjamina. Skladao je za tradicionalne japanske i europske povijesne instrumente, a osim orkestralne glazbe bavi se i glazbenim predstavama i operama. Dai vjeruje da skupina gudačkih instrumenata, poput kvarteta, stvara zvuk koji je više od zbirke pojedinačnih instrumenata – gotovo poput živog organizma, kao da postaje novi instrument. Zvuk gudačkog ansambla posjeduje elastičnost koja omogućuje neprestano oblikovanje, gotovo kao da se sam oblik mijenja. Ta ideja postala je inspiracija za njegovu skladbu Aquarius. Dai je počeo zamišljati kakav bi osjećaj bio dodirnuti taj zvuk, stisnuti ga pa čak i pojesti. Je li zvuk tvrd s vanjske strane, a mekan iznutra ili obrnuto? Kakvog je okusa? Želio je stvoriti skladbu koja se slobodno mijenja, bez jasnih prijelaza ili definiranih dijelova. Zamišljajući leteću, tekuću formu, naziv Aquarius savršeno je odgovarao trenutku kada je završavao djelo. Slučajno je saznao da je upravo tada započelo Doba Vodenjaka. Iako o astrologiji nije znao mnogo, nije mogao odoljeti da ne nazove skladbu Aquarius.
///
Zagrebački kvartet, osnovan 1919. godine, prvi je trajni profesionalni ansambl u Hrvatskoj. Poznat po širokom repertoaru, izvodio je djela klasičnih autora, kao i suvremene skladatelje, a tijekom svoje duge karijere ostvario je brojne uspješne turneje i primio mnoge ugledne nagrade.
///
Zagrebački kvartet:
Martin Krpan, violina
Davor Philips, violina
Hrvoje Philips, viola
Martin Jordan, violončelo
Srđan Dedić: Gudački kvartet br. 2
Frano Đurović: Jedna duša a nas dvoje*, za gudački kvartet
Marko Slaviček: Khrōmóphōnon V*, za gudački kvartet
Dai Fujikura: Gudački kvartet br. 3: Aquarius
*praizvedba – narudžba 33. MBZ