Predbiennalski program

29.03. | 17 - 18.30 h | Centar mladih Ribnjak

MBZ RAZGOVOR: Prostor za scenu: muzika i kulturna infrastruktura u Zagrebu

sudjeluju: Nikolina Radić Štivić, zamjenica pročenice Gradskog ureda za kulturu, međugradsku i međunarodnu suradnju i civilno društvo; Romana Matanovac Vučković, ravnateljica Hrvatskog glazbenog zavoda; Pavlica Bajsić Brazzoduro, ravnateljica Centra mladih Ribnjak;
Vedran Peternel, glazbenik, producent i voditelj muzičkih programa
 
voditelj razgovora: Lujo Parežanin, radnik u kulturi
 

 

sudjeluju: Nikolina Radić Štivić, Romana Matanovac Vučković, Pavlica Bajsić Brazzoduro, Vedran Peternel // voditelj razgovora: Lujo Parežanin
29.03. | 20 – 20.30h | Klub Močvara

IMPROMIX

studenti Odsjeka plesa ADU /  studenti kolegija Glazbene improvizacije MUZA  

u sklopu programa koncerta ciklusa Impronedjeljci
program cijelog koncerta bit će dostupan na poveznici

koprodukcija Akademija dramske umjetnosti i Muzička akademija Sveučilišta u Zagrebu
programska suradnja s Umjetničkom organizacijom Cargo

studenti Odsjeka plesa ADU i studenti kolegija Glazbene improvizacije MUZA
30.03. | 19 – 20h | Plato uz Savski nasip ispod Jadranskog mosta / (mjesto susreta)

Botanička šetnja: Flora obale Save

autorica i voditeljica šetnje: Luna Džidić, biologinja

autorica i voditeljica šetnje: Luna Džidić, biologinja
30.03. | 20 – 22h | Plato uz Savski nasip ispod Jadranskog mosta

panacea /( Pjesme i napitak

audiovizualni performans i instalacija

Luana Lojić i Tin Dožić, novomedijski umjetnici

Luana Lojić i Tin Dožić, audiovizualni performans i instalacija
31.03. | 19 – 20h | Gradska knjižnica Zagreb / Multimedijalna dvorana Odjela za djecu i mladež

Tribute to Steve Lacy

Koncert povodom donacije zbirke jazz albuma Ladislava Mateića Gradskoj knjižnici Zagreb
 
Andrea Centazzo, bubnjevi, udaraljke                                                                         
Saša Nestorović, sopran saksofon
Andrea Centazzo i Saša Nestorović
31.03. | 21 – 23h | Bacchus jazz bar

MBZ jam session

Osnovna postava:

Vojkan Jocić, saksofon
Pavle Jovanović, gitara
Zvonimir Šestak, kontrabas
Jerko Jurin, bubnjevi

Osnovna postava: Vojkan Jocić, saksofon // Pavle Jovanović, gitara // Zvonimir Šestak, kontrabas // Jerko Jurin, bubnjevi
01.04. | 11 – 12h | Gradska knjižnica Zagreb / Multimedijalna dvorana Odjela za djecu i mladež

MBZ RAZGOVOR

sudjeluju: Andrea Centazzo i Saša Nestorović
voditelj razgovora: Davor Hrvoj, jazz novinar i publicist

Razgovor će se voditi na engleskom jeziku bez prevođenja.

Nezavisne diskografske kuće specijalizirane za free jazz i improviziranu glazbu 1970-ih i 1980-ih godina te doprinos Stevea Lacyja razvoju jazza
02.04. | 10 – 18h | Tunel Sljeme

M I J E H

instalacija i performans 

Branimir Štivić, novomedijski umjetnik

Branimir Štivić, instalacija i performans
03.04. | 18 - 19.30 h | KIC - Kulturno informativni centar / Kino

MBZ RAZGOVOR: Ekološka održivost u kulturi

sudjeluju: Manja Ristić, novomedijska umjetnica i glazbenica; Davor Mišković, voditelj udruge Drugo more; Dora Sivka, eko aktivistkinja

voditeljica razgovora: Teuta Gatolin, novomedijska umjetnica

sudjeluju: Manja Ristić, Davor Mišković, Dora Sivka // voditeljica razgovora: Teuta Gatolin
11.04. | 15 - 16.30h | KIC - Kulturno informativni centar / Kino

miCROfest@biennale2023

festival mikrotonalne glazbe

PREDAVANJA:
Hibridna harfa
Prirodni intervali i inverzije

predavač: Zoran Šćekić        

festival mikrotonalne glazbe // PREDAVANJA: Hibridna harfa // Prirodni intervali i inverzije // predavač: Zoran Šćekić
11.04. | 17 – 18.00h | Strossmayerovo šetalište / plato kod Zagrebačke uspinjače (mjesto susreta)

Botanička šetnja: Flora zidova Gornjeg grada

autorica i voditeljica šetnje: Luna Džidić, biologinja

autorica i voditeljica šetnje: Luna Džidić, biologinja
11.04. | 18.30 – 19.30h | KIC - Kulturno informativni centar / Kino

MBZ RAZGOVOR: Tehnologija i umjetnost: između optimizma i ludizma

sudjeluju: Bojan Gagićnovomedijski umjetnik i tehnički direktor MBZ-a i Deborah Hustićnovomedijska umjetnica i voditeljica Radione

voditelj razgovora:  Antonio Pošćić, glazbeni kritičar i predavač na MUZA 

sudjeluju: Bojan Gagić, Deborah Hustić // voditelj razgovora: Antonio Pošćić
11.04. | 20 – 21h | KIC - Kulturno informativni centar / Galerija na katu

Zvučno zrcalo za krhotine br. 2

Sara Salamon, novomedijska umjetnica

Instalacija se može pogledati do 22.4.2023. u radno vrijeme KIC-ove Galerije na katu.
.

Sara Salamon, zvučna instalacija
12.04. | 19 – 20.30h | KIC - Kulturno informativni centar / Kino

miCROfest@biennale2023

festival mikrotonalne glazbe

Zoran Šćekić, Hybrid States
             
Diana Grubišić-Čiković, harfa

Zoran Šćekić, Devet fragmenata za alt saksofon
               Berislav Antica, alt saksofon

Zoran Šćekić, Ad formama spectralem
                      I – II*
               Ana Žgur, klavijature I
               Marija Martina Cukrov Jarrett, klavijature II
               Terezija Cukrov, klavijature III
               Zagrebački kvartet

*praizvedba

festival mikrotonalne glazbe // Diana Grubišić-Čiković, harfa // Berislav Antica, alt saksofon // Ana Žgur, klavijature I // Marija Martina Cukrov Jarrett, klavijature II // Terezija Cukrov, klavijature III // Zagrebački kvartet
12.04. | 21 - 22h | KIC - Kulturno informativni centar / Kino

miCROfest@biennale2023

festival mikrotonalne glazbe

Prezentacija knjige Umijeće spektralnih grupa Zorana Šćekića

Nakon prezentacije knjige održat će se okrugli stol u prostoru MBZ festivalskog hub-a na polukatu Kafića KIC-a.

 

 

 

festival mikrotonalne glazbe // prezentacija knjige Umijeće spektralnih grupa Zorana Šćekića

13 / 04 - Četvrtak

19.30 – 21h | Koncertna dvorana Vatroslava Lisinskog / Velika dvorana

OTVORENJE FESTIVALA: Majstorski ciklus & MBZ

Simfonijski orkestar Hrvatske radiotelevizije     
Pascal Rophé, dirigent

Karl-Heinz Schütz, flauta
Ursa Ljuban, orgulje
Ivan Đuzel, truba
François-Frédéric Guy, klavir

 

Clemens Gadenstätter, making of – intimacy*, koncert za flautu i orkestar
Mirela Ivičević, How to Fly I*, za trubu i orgulje
Davorin Kempf, Plohe i boje, za gudački orkestar
Mirela Ivičević, How to Fly II*, za trubu i orgulje
Tristan Murail, L'oeil du cyclone, fantazija-impromptu za klavir i orkestar

programska suradnja Hrvatska radiotelevizija
*praizvedba – narudžba 32. MBZ-HDS u koprodukciji s festivalom Musikprotokoll Graz
**praizvedba – narudžba 32. MBZ-HDS
 

Simfonijski orkestar Hrvatske radiotelevizije // Pascal Rophé, dirigent // Karl-Heinz Schütz, flauta // Ursa Ljuban, orgulje // Ivan Đuzel, truba // François-Frédéric Guy, klavir

14 / 04 - Petak

18 – 19h | Lauba

FAUNA DAHA

Lovro Merčep, saksofon  
Petra Hrašćanec, koreografija i izvedba

David Mastikosa, Touch*, za alt saksofon i ples
Pierre Boulez, Dialogue de l’ombre double, za saksofone i elektroniku
Luciano Berio, Sequenza VIIb, za saksofon solo
Sanda Majurec, La ultima tanda*, za saksofon

*praizvedba – narudžba 32. MBZ-HDS

 

Lovro Merčep, saksofon // Petra Hrašćanec, koreografija i izvedba
20.30 – 21.15h | Lauba

Die Maschine

koncertni program na instalacijama

Paul Skrepek i Andreas Platzer, autori i izvođači

 

Paul Skrepek i Andreas Platzer, koncertni program na instalacijama
21.30 – 22.45h | Lauba

Chaya Czernowin: Immaterial

Neue Vocalsolisten Stuttgart


Chaya Czernowin, Immaterial (Vena III), za šest ozvučenih glasova

I. dio    Knjiga madrigala i intermezza
II. dio    Klangtheater

Neue Vocalsolisten Stuttgart: Johanna Vargas, sopran // Susanne Leitz-Lorey, sopran // Truike van der Poel, mezzosopran // Martin Nagy, tenor // Guillermo Anzorena, bariton // Andreas Fischer, bas

15 / 04 - Subota

10 – 12h | Lauba

MBZ festival za VELIKE malene: Svirkaonica

radionica suvremene glazbe za djecu                                                                                   
(5-10 god.)                       

autorica i voditeljica radionice: Lucija Stanojević, glazbena edukatorica i violinistica

radionica suvremene glazbe za djecu (4-10 god.) // autorica i voditeljica radionice: Lucija Stanojević, glazbena edukatorica i violinistica
12 – 12.45h | Lauba

Die Maschine

koncertni program na instalacijama

Paul Skrepek i Andreas Platzer, autori i izvođači

Paul Skrepek i Andreas Platzer, koncertni program na instalacijama
16h | Galerija SC

Matrice: Zvuk

Popratna programska aktivnost:
Izložba radova nastalih u okviru edukacijskih umjetničko-istraživačkih projekata Matrice: Zvuk i Matrice Zvuk II Akademije likovnih umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu

prof. art. Ines Krasić, prof. art Mirjana Vodopija, as. Iva Ćurić, voditeljice projekta i mentorice

 

Izložba radova nastalih u okviru edukacijskih umjetničko-istraživačkih projekata Matrice: Zvuk i Matrice Zvuk II Akademije likovnih umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu
17 – 18.30h | Studentski centar / Polukružna dvorana Kazališta &TD

Trio Eusebius

Kaija Saariaho, Light and Matter, za klavirski trio
Manuela Kerer, Bestie Infernali!, za klavirski trio
Tomislav Oliver, Nocturnal Mosaic, za violinu, violončelo i klavir
***
Sarah Nemtsov, [love] – prvi stavak iz ciklusa „PHONEME“ 
Dubravko Detoni, They Call Me Tryor, za klavirski trio

*praizvedba – narudžba 32. MBZ-HDS

 

Eva Šulić Brajčić, violina // Tonka Javorović, violončelo // David Vuković, klavir
19 – 20h | Tehnički muzej Nikola Tesla / prostor za privremene izložbe

SkylAR: multimedijski koncert s elementima instalacije

Marko Ciciliani, SkylAR*, multimedijski koncert s elementima instalacije

Jennifer Torrence, udaraljke i performans
Marko Ciciliani, live elektronika, video i performans

Benedikt Alphart, tehnička podrška

*praizvedba – narudžba 32. MBZ-HDS

 

Marko Ciciliani, autor, live elektronika, video i performans // Jennifer Torrence, udaraljke i performans
21.00 – 22.00h | Studentski centar / MM Centar

SUITA: Puls+

Filip Merčep, udaraljke
 
Boy van Ooijen, elektronika, video i dizajn svjetla

Cort Lippe, Glazba za hi-hat i računalo
David Lang, the anvil chorus, za udaraljke solo
Šimun Matišić, Mono-log*, za jednog udaraljkaša
Anna Ignatowicz-Glińska, Poljska suita, za marimbu solo
Gordan Tudor, Snare, you there?*, za mali bubanj, elektroniku i ad libitum video/dizajn svjetla
Iannis Xenakis, Rebonds A, za udaraljke solo
Andrew Thomas, Merlin, za marimbu solo

Nakon koncerta održat će se interaktivna demonstracija korištenja tehnologije i metoda primjenjenih na koncertu.
*praizvedba – narudžba 32. MBZ-HDS

 

 

Filip Merčep, udaraljke, elektronika i video

16 / 04 - Nedjelja

15.00 – 16.00h | Lauba

MBZ festival za VELIKE malene: Raspjevane priče

donacijski projekt: koncertno predstavljanje projekta Raspjevane priče - glazbenih adaptacija ukrajinske dječje književnosti

Maja Rivić, skladateljica i izvođačica

Ivasik Telesik
ukrajinska narodna bajka
prijevod: Domagoj Kliček
originalni tekst čita: Iryna Pronenko


Ivanka Mazurkijević i Damir Martinović Mrle, skladatelji 
Ivanka Mazurkijević, Iva Močibob, Vlado Simcich Vava, izvođači

Kapljica (izvorni naziv: КапітошкаKapitoška)
autorica: Natalija Guzejeva
zajednički prijevod Ane Dugandžić i Dariye Pavlešen (velika hvala Žarku Jovanovskom)
originalni tekst čita: Lyudmyla Mudyk

Ivana Kiš, skladateljica

Melita Lovričević, glas
Eva Mach, violina
Nicolas Sinković, vibrafon

Priča o bubama (izvorni naziv: Ми комашкиMy komašky)
autorica: Tetjana Kovalj Viškivska
zajednički prijevod Ane Dugandžić, Dariye Pavlešen, Domagoja Kličeka (velika hvala Deanu Trdaku)
originalni tekst čita: Valeriia Movenko

programska suradnja Društvo hrvatskih književnih prevodilaca, book&zvook, Zaklada Solidarna
zahvaljujemo Udruzi Svoja i Tei Cacović na poticaju, inicijativi i pomoći oko organizacije ovog projekta

koncertno predstavljanje glazbenih adaptacija ukrajinske dječje književnosti // Maja Rivić, skladateljica i izvođačica // Ivanka Mazurkijević i Damir Martinović Mrle, skladatelji i izvođači // Ivana Kiš, skladateljica
16.00 – 16.45h | Lauba

Die Maschine

koncertni program na instalacijama

Paul Skrepek i Andreas Platzer, autori i izvođači

Paul Skrepek i Andreas Platzer, koncertni program na instalacijama
16 – 17.30h | Tehnički muzej Nikola Tesla

MBZ PREDAVANJE: Razvoj reprodukcije zvuka u umjetnosti i tehnologiji: od mono signala preko kupole zvučnika do višesmjernih zvučnika iz 3D printera

Predavači: prof. dr.sc. Kristian Jambrošić, profesor i voditelj Auralizacijskog laboratorija Zavoda za elektroakustiku Fakulteta elektrotehnike i računarstva; prof. dr.sc. Franz Zotter, profesor i istraživač na Institutu za elektroničku glazbu i akustiku u Grazu; prof. dr.sc. Marko Ciciliani, umjetnik, skladatelj i profesor računalne glazbene kompozicije na Kunstuni Graz

Predavanje i demonstracija će se voditi na engleskom jeziku bez prevođenja.

 

predavači: Franz Zotter, Kristian Jambrošić, Marko Ciciliani
18.00 – 19.15h | Lauba

BALKAN AFFAIRS

Neue Vocalsolisten Stuttgart
 

Hanan Hadžajlić, Requiem Ex Machina*, za šest ozvučenih glasova
Jug Marković, Nula *, za šest glasova
Ana Pandevska, Elektroakustička mantra From Ex YU to EU*, za sopran, mezzosopran i elektroniku
Nina Perović, Penetracije III *, za šest glasova i elektroniku
Petra Strahovnik, SCREAdoM*, za pet glasova, zvučnu instalaciju i elektroniku 
Helena Skljarov, Plava žirafa*, za pet glasova, elektroniku i video

*praizvedba – narudžba 32. MBZ-HDS u koprodukciji s udrugom Musik der Jahrhunderte i ansamblom Neue Vocalsolisten Stuttgart

Neue Vocalsolisten Stuttgart & Hanan Hadžajlić, Jug Marković, Ana Pandevska, Nina Perović, Petra Strahovnik, Helena Skljarov
20.00 – 20.45h | Zagrebačko kazalište mladih / foaje

MBZ RAZGOVOR: uz koncert ansambla Klangforum Wien

sudjeluju: Chaya Czernowin, Mirela Ivičević, Sara Glojnarić,
skladateljice u MBZ gostima i Peter Paul Kainrath,  
umjetnički ravnatelj i izvršni direktor ansambla Klangforum Wien     
voditeljica razgovora: Margareta Ferek Petrić, skladateljica i umjetnička
ravnateljica MBZ festivala

Razgovor će se voditi na engleskom jeziku bez prevođenja.

sudjeluju: Chaya Czernowin, Mirela Ivičević, Sara Glojnarić, skladateljice u MBZ gostima i Peter Paul Kainrath, umjetnički ravnatelj i izvršni direktor ansambla Klangforum Wien // voditeljica razgovora: Margareta Ferek Petrić, skladateljica
21.00 – 22.30h | Zagrebačko kazalište mladih

Klangforum Wien

ansambl Klangforum Wien
Johannes Kalitzke, dirigent

Uli Fussenegger, kontrabas

Mirela Ivičević, Case White, za ansambl i elektroniku
Sara Glojnarić, Pure Bliss, za Klangforum Wien, gosta-dirigenta i elektroniku
***
Chaya Czernowin, Seltene Erde: alchimia communicationis*, za kontrabas solo, komorni ansambl i elektroniku

*praizvedba - narudžba 32. MBZ-HDS u koprodukciji s festivalima Wien Modern i Varšavska Jesen

Johannes Kalitzke, dirigent Uli Fussenegger, kontrabas

17 / 04 - Ponedjeljak

15.00 – 17.00h | Klub Močvara

IRK Performing Reflection

otvoreni glazbeni laboratorij - interaktivne probe

Ivar Roban Križić, kontrabas
Pavle Jovanović, gitara, efekti
Nikola Vuković, truba
Luka Zabric, alt saksofon
Urban Megušar, violončelo
Bojan Krhlanko, bubnjevi, perkusije, elektronika
Christine Gnigler, blokflaute
Thomas Grill, elektronika
Christian Grüny, teorija/filozofija

programska suradnja ring ring festival i 180° -  laboratorij za inovativnu umjetnost
potpomognuto programom EFFEA

 

otvoreni glazbeni laboratorij - interaktivne probe
18.00 – 19.15h | Klub Močvara / terasa

MBZ PREDAVANJE: Making of – Music

predavač: Clemens Gadenstätter, skladatelj u MBZ gostima            

Predavanje će se održati na engleskom jeziku bez prevođenja.

Clemens Gadenstätter, skladatelj u MBZ gostima
19.15– 19:45h | Klub Močvara / terasa

Glazbeni portret: Bernhard Zachhuber

sudjeluje: Bernhard Zachhuber, klarinetist
voditeljica razgovora: Margareta Ferek Petrić, skladateljica i umjetnička ravnateljica MBZ festivala

izvodi se: Giacinto Scelsi, Tre Studi, za klarinet solo

Razgovor će se voditi na engleskom jeziku bez prevođenja.

 

sudjeluje: Bernhard Zachhuber, klarinetist // voditeljica razgovora: Margareta Ferek Petrić, skladateljica // Giacinto Scelsi, Tre Studi, za klarinet solo
20.00 – 21.30h | Pogon Jedinstvo

CANTUS ANSAMBL & MBZ

Cantus Ansambl
Berislav Šipuš, dirigent

Viktor Čižić, klavir
Srebrenka Poljak, sampler

Višeslav Laboš, elektronika


Milko Kelemen, Musik für Judith,  za orkestralne, elektronički obrađene orkestralne zvukove i elektroničke zvukove
Clemens Gadenstätter,  FIGURE – ICONOSONICS I, za klarinet, gudački trio i klavir
Ivo Malec, Dahovi,  za magnetofonsku vrpcu / Piotr Kamler, Structures, kratki film
Olja Jelaska, Möbius strip*, za puhače i udaraljke
Branimir Sakač, Svemirski pejzaž, sintetska glazba
Olga Neuwirth, locus...doublure...solus, za klavir, sampler i komorni ansambl

programska suradnja Cantus Ansambl
*praizvedba – narudžba 32. MBZ-HDS

Cantus Ansambl // Berislav Šipuš, dirigent // Viktor Čižić, klavir // Srebrenka Poljak, sampler // Višeslav Laboš, elektronika
22.00 – 23.00h | Klub Močvara

Impro-jazz kvartet BZSS

Thomas Berghammer, truba
Martin Zrost, saksofon
Paul Skrepek, udaraljke
Oliver Steger, kontrabas
 
Thomas Berghammer, truba // Martin Zrost, saksofon // Paul Skrepek, udaraljke // Oliver Steger, kontrabas

18 / 04 - Utorak

18 – 19.15h | Lauba

MBZ PREDAVANJE: Recent Music

predavačica: Chaya Czernowin, skladateljica u MBZ gostima

Predavanje će se održati na engleskom jeziku bez prevođenja.

Chaya Czernowin, skladateljica u MBZ gostima
19.15 – 19.30h | Lauba

Glazbeni portret: Annette Bik

sudjeluje: Annette Bik, violina

izvodi se: Toshio Hosokawa, Extasis, za violinu solo

Annette Bik, violina // Toshio Hosokawa, Extasis, za violinu solo
20 – 22h | Klub Močvara

IRK Performing Reflection

otvoreni glazbeni laboratorij - interaktivne probe
 
Ivar Roban Križić, kontrabas
Pavle Jovanović, gitara, efekti
Nikola Vuković, truba
Luka Zabric, alt saksofon
Urban Megušar, violončelo
Bojan Krhlanko, bubnjevi, perkusije, elektronika
Christine Gnigler, blokflaute 
Thomas Grill, elektronika
Christian Grüny, teorija/filozofija
 
programska suradnja ring ring festival i 180° -  laboratorij za inovativnu umjetnost
potpomognuto programom EFFEA
 
rezidencijalni program – otvorene probe
20 – 21.30h | Lauba

Ciklus Sfumato i MBZ

Zbor Hrvatske radiotelevizije    
Tomislav Fačini, dirigent           

Francesco Mazzoleni, izvođač I
Filip Merčep, izvođač II
Fran Krsto Šercar, izvođač III
Tomislav Fačini, izvođač IV

  
György Ligeti, Lux Aeterna, za mješoviti zbor
John Cage, Living Room Music
     To Begin
Jug Marković, Five Traces, za mješoviti zbor*
John Cage, Living Room Music
      Story
Uroš Rojko, Ognjeno morje, za mješoviti zbor
John Cage, Living Room Music
     Melody
Sanja Drakulić, Cvrčak**, za mješoviti zbor
John Cage, Living Room Music
      End
Veljo Tormis, Curse Upon Iron, za mješoviti zbor


programska suradnja Hrvatska radiotelevizija
*programska suradnja festival Samoborska glazbena jesen i skladateljsko natjecanje New Note
**praizvedba

Zbor Hrvatske radiotelevizije // Tomislav Fačini, dirigent // Francesco Mazzoleni, izvođač I // Filip Merčep, izvođač II // Fran Krsto Šercar, izvođač III // Tomislav Fačini, izvođač IV
22 – 23h | MSU - Muzej suvremene umjetnosti / dvorana Gorgona

CRIO – CRoatian Improvisers Orchestra

In my Next Life I Want to Be a Feedback, za 8 ex tempore skladatelja i orkestar improvizatora
 
koprodukcija i programska suradnja Alen Sinkauz, umjetnička organizacija P137, udruga Kulturban
 
In my Next Life I Want to Be a Feedback, za 8 ex tempore skladatelja i orkestar improvizatora

19 / 04 - Srijeda

19.15 – 19.45h | Klub Močvara / terasa

Glazbeni portret: Dimitrios Polisoidis

sudjeluje: Dimitrios Polisoidis, violist
voditeljica razgovora: Margareta Ferek Petrić, skladateljica i umjetnička ravnateljica MBZ festivala

izvodi se: Slobodan Kajkut, Glue Sniffer, za električnu violu

Razgovor će se voditi na engleskom jeziku bez prevođenja.

sudjeluje: Dimitrios Polisoidis, violist // voditeljica razgovora: Margareta Ferek Petrić, skladateljica
20 – 21.30h | Pogon Jedinstvo

Proxima Centauri

Berislav Šipuš, gost-dirigent
Cantus Ansambl, gost-ansambl
 
Raphaèle Biston, Ombres, za flautu, saksofon, klavir, udaraljke i elektroniku
Davor Vincze, QUEENR*
Christophe Havel, Pli d’Eden, za saksofon, udaraljke i elektroniku
Demian Rudel Rey, Parálaksis, za flautu, saksofon, udaraljke, elektroniku i video
Raphaël Cendo, Control, za flautu, saksofon, udaraljke i elektroniku
Pierre Jodlowski, Coliseum, za komorni ansambl i elektroniku
 
* praizvedba – narudžba 32. MBZ-HDS
programska suradnja Cantus Ansambl

 

Marie-Bernadette Charrier, saksofon // Sylvain Millepied, flauta // Benoît Poly, udaraljke // Hilomi Sakaguchi, klavir // Christophe Havel, elektronika
22 – 23h | Klub Močvara

IRK Performing Reflection

koncertna izvedba otvorenog laboratorija
 
Ivar Roban Križić, kontrabas
Pavle Jovanović, gitara, efekti
Nikola Vuković, truba
Luka Zabric, alt saksofon
Urban Megušar, violončelo
Bojan Krhlanko, bubnjevi, perkusije, elektronika
Christine Gnigler, blokflaute 
Thomas Grill, elektronika
Christian Grüny, teorija/filozofija
 
kolektivna improvizacija I
***
Veronika Reutz Drobnić, The Mind-meld*, za ansambl i video projekciju
Zoran Šćekić, Construction 6.1*, za komorni ansambl i elektroniku
***
kolektivna improvizacija II
 
programska suradnja ring ring festival i 180° -  laboratorij za inovativnu umjetnost
potpomognuto programom EFFEA
* praizvedba – narudžba 32. MBZ-HDS
 
koncertna izvedba otvorenog laboratorija

20 / 04 - Četvrtak

18.00 – 18.30h | Klub Močvara / terasa

Glazbeni portret: Lukas Schiske i Benedikt Leitner

sudjeluju: Lukas Schiske, udaraljkaš i Benedikt Leitner, violončelist
voditeljica razgovora: Margareta Ferek Petrić, skladateljica

izvodi se: Simon Steen-Andersen, Next to Beside Besides, za violončelo i mali bubanj

Razgovor će se voditi na engleskom jeziku bez prevođenja.

sudjeluju: Lukas Schiske, udaraljkaš i Benedikt Leitner, violončelist // voditeljica razgovora: Margareta Ferek Petrić, skladateljica
19.00 – 21.00h | Klub Močvara

MBZ - Music Beyond Zen: koncertno-filmsko-instalacijski program

Vedran Ružić, autor koncepta koncertnog događanja, filma i glazbene instalacije        

Zvjezdan Ružić, klavir
Borko Rupena, udaraljke
Adriano Bernobić, bubanj
Vedran Ružić, kontrabas
Riccardo Staraj, glas                                                                        

Vedran Ružić, autor koncepta koncertnog događanja, filma i glazbene instalacije, kontrabas // Zvjezdan Ružić, klavir // Borko Rupena, udaraljke // Adriano Bernobić, bubanj // Riccardo Staraj, glas
22.00 – 23h | Pogon Jedinstvo

Collettivo_21

Francesco Filidei, Funerali dell’anarchico Serrantini, za šest izvođača 
Collettivo_21, MicroTape #1, elektronika
Claudio Panariello, Private Journal of Dreams, za ansambl i elektroniku
Collettivo_21, MicroTape #2, elektronika
Sara Stevanović, The Poetic Carcass of an Almost but not Quite Shaped World*, za ansambl i elektroniku
Collettivo_21, MicroTape #3, elektronika
Maurizio Azzan, Extended II**, za violončelo, ansambl i live elektroniku
Giulia Lorusso, Unspoken, za električnu gitaru solo
Frano Đurović, Tko mi ga umiva, sretna ne bila *, za ansambl i elektroniku
Giulia Lorusso,  À fleur de peau, za električnu gitaru solo
Luca Guidarini, Holobiont***, za ansambl i elektroniku
 
* praizvedba – narudžba 32. MBZ-HDS
**praizvedba nove verzije skladbe 
***revidirana verzija 2023.
 
Collettivo_21: Lorenzo Di Marco, flauta // Lorenzo Moretto, saksofon // Alessandro Mazzacane, violončelo // Giulia Pastorino, električna gitara // Daniele Nava, klavir // Alberto Anhaus, udaraljke // Luca Guidarini, elektronika

21 / 04 - Petak

17.30 – 18.30h | Koncertna dvorana Vatroslava Lisinskog / Mala dvorana

FRAKCIJE/ISKRE

Laura Muller, mezzosopran
članovi ansambla Klangforum Wien
 
Clemens Gadenstätter, Bersten/Platzen, za violončelo i klavir
Franck Bedrossian, Départs de feu*, za ozvučeni glas solo
Olga Neuwirth, Magic Flu-idity, za flautu i pisaču mašinu
Philippe Leroux, Ma belle, si tu voulais, za ozvučeni glas solo
Chaya Czernowin, Adiantum Capillus-Veneris, za violončelo solo
Franck Bedrossian, We met as Sparks, za bas flautu, kontrabas klarinet, violu i violončelo
 
*koncertna praizvedba – narudžba 32. MBZ-HDS u koprodukciji s Radio France 
 
Laura Muller, glas // članovi ansambla Klangforum Wien: Vera Fischer, flauta // Bernhard Zachhuber, klarinet // Dimitrios Polisoidis, viola // Benedikt Leitner, violončelo // Johannes Piirto, klavir // Lukas Schiske, pisača mašina
19.30 – 21.30h | Koncertna dvorana Vatroslava Lisinskog / Velika dvorana

Zagrebačka filharmonija & MBZ

Christoph Grund, klavir
Ivana Kuljerić Bilić, udaraljke
Laura Muller, mezzosopran
 
Yalda Zamani, dirigentica
Zagrebačka filharmonija
 
Luna Alcalay, sphygmogram, krivulje pulsa za veliki orkestar
Georges Aperghis, Recitacija br. 9 za ženski glas
Franck Bedrossian, KONCERT DON QUIJOTE, Sjećanja putujućeg viteza, koncert za klavirista, njegovog pomoćnika i orkestar
***
Georges Aperghis, Recitacija br. 11 za ženski glas
Dalibor Bukvić, Why not?
Georges Aperghis, Recitacija br. 13 za ženski glas
Olga Neuwirth, Masaot/Clocks without Hands, za veliki orkestar
 
programska suradnja Zagrebačka filharmonija
 
Zagrebačka filharmonija // Yalda Zamani, dirigentica // Christoph Grund, klavir // Ivana Kuljerić Bilić, udaraljke // Laura Muller, mezzosopranistica
21.30 – 00.30 h | KSET

MBZ x ZEZ: Katarina Gryvul, tonota

21:30 - 22.15h
MBZ razgovor: Katarina Gryvul, umjetnica zvuka i skladateljica
voditeljica razgovora: Dijana Grubor      

22.30 - 23.15h
tonota (live)

23:30 - 00.30h
Katarina Gryvul (live)

programska suradnja ZEZ - Zavod za eksperimentalni zvuk

21:30 MBZ Razgovor: Katarina Gryvul // 22:30 tonota (live) // 23:30 Katarina Gryvul (live)

22 / 04 - Subota

9.30 – 10 h, 11.00 – 11.30h | Hrvatsko narodno kazalište u Zagrebu / tonska soba

MBZ festival za VELIKE malene: opera rosa

opera rosa*, za operni glas, dvije violine, sitne udaraljke i elektroniku
(1 – 3 god.)
 
Ivana Đula, Selena Gazda, Tena Novak Vincek, Lucija Stanojević, Irma Unušić, autorice koncepta
 
Ivana Lazar / Mima Karaula,  sopran
Lucija Stanojević, violina i ostali instrumenti 
Tena Novak Vincek, violina i ostali instrumenti
Irma Unušić, plesna izvedba
 
koprodukcija HNK Zagreb
* praizvedba – narudžba 32. MBZ-HDS i HNK Zagreb
 
opera za bebe // za operni glas, dvije violine, sitne udaraljke i elektroniku // Ivana Đula, Selena Gazda, Tena Novak Vincek, Lucija Stanojević, Irma Unušić, autorice koncepta // Tena Novak Vincek, glazba // Ivana Đula, dramaturgija // Selena Gazda, kostimografija, scenografija // Irma Unušić, koreografija
12.00 – 13.00h | Polukružna dvorana kazališta &TD

MBZ festival za VELIKE malene: GU Elly Bašić: učenici izvode učenike

GNG GU Elly Bašić i mladi skladatelj – učenici predmeta Vježbe iz kompozicije

mentorica učenicima predmeta Vježbe iz kompozicije Glazbenog učilišta Elly Bašić: Sara Jakopović, mag. mus.
voditeljica Grupe za Novu glazbu Glazbenog učilišta Elly Bašić: Maja Petyo Bošnjak, prof. savjetnik
 
Leon Lončar, Context No. 1 Speech and Improvisation op.2 no. 5, za komorni ansambl
Grga Nježić, After, elektronička skladba
Ljerka Florschütz Sedlanić, Dolce far niente, za klavir solo
Lucia Kaplowitz, The Switch, za mješoviti kvartet otvorene instrumentacije 
Grga Nježić, Falling, elektronička skladba
Lucia Kaplowitz, Mirage, za violinu solo
 
GNG GU Elly Bašić i mladi skladatelj –učenici predmeta Vježbe iz kompozicije
18.00 – 19.00h | Koncertna dvorana Blagoje Bersa / MUZA

ASMANGU

ASMANGU – Ansambl Studenata Muzičke Akademiju za Novu Glazbu
solisti studenti pjevačkog odsjeka MUZA
Matija Fortuna, dirigent

Sara Jakopović, Trippin' Triptych*, za komorni orkestar i elektroniku
Vinko Globokar, Kaleidoskop im Nebel, za komorni ansambl                    

mentorski program radionice MBZ 2023. rezidencijalnog ansambla Klangforum Wien
programska suradnja Muzička akademija

*praizvedba

ASMANGU – Ansambl Studenata Muzičke Akademiju za Novu Glazbu // Matija Fortuna, dirigent
19.30 – 21.30h | Hrvatsko narodno kazalište u Zagrebu

SVEČANO ZATVARANJE: LENNON

Ivo Josipović, LENNON - Like Swimming in the Air*, opera u pet slika
 
Marina Pejnović, režija
Marina Biti, libreto
Zdravka Ivandija Kirigin, kostimografija
Ivan Lušičić Liik, scenografija
Maša Kolar, koreografija i scenski pokret
Elvis Butković, oblikovanje svjetla
Kristina Grubiša, asistentica režije
 
solisti, zbor i orkestar Opere i članovi zbora Baleta HNK Zagreb
Ivan Josip Skender, dirigent
 
koprodukcija HNK Zagreb
* praizvedba – narudžba 32. MBZ-HDS i HNK Zagreb
 
Ivo Josipović, LENNON - Like Swimming in the Air, opera u pet slika