HR | ENG     

Programme for 10.04.2011 - Sunday

17:00 - Sunday

MDVL

WNMD Opening

biNg bang, percussion ensemble

         Rui Penha: ex nihilo*
         Dariusz Przybylski: Apollo
                  (Marko Mimica, baritone)
         Indra Riše: 5 songs from the Repertoire of Tin Soldier
         Norio Fukushi: Couple
         Sergey Khismatov: Cymbals Quartet
         Hannu Pohjannoro: Time Exposures

20:00 - Sunday

HRT, Studio Bajsić


Tamburitza Orchestra of the Croatian Radio and Television
Siniša Leopold, conductor


         Dic-Lun Fung: And the Strings Resound*
         Josip Magdić: Preludij i burleska
         Ivo Josipović: Drmeš za Pendereckog / Drmeš for enderecki
         Adalbert Marković: Suita / Suite
         Zlatko Pibernik: Igra vatre / Playful Fire*

                      In association with the Tamburitza Orchestra and the Department of Music Production of the Croatian Radio and Television  

Programme for 11.04.2011 - Monday

16:00 - Monday

MIMARA

Zagreb Saxophone Quartet 

New Sax 4

         Jean-Luc Darbellay: Sequences
         Uroš Rojko: Diapento
         Marko Ruždjak: Fessure
         Mario Stern: As I Lay Dying
         Yang Xiao Zhong: Floating Backdrop
         Vytautas Germanavičius: Ophiuchus

17:30 - Monday

MIMARA

Works for voice solo, with or without electronics

Martina Gojčeta Silić, Marko Mimica and Monika Cerovčec, vocal soloists  

          Michael Amann: Marina
         Viviane Mataigne: Le rêve de Caliban
         Akira Takaoka: Responsorium
         Nicoletta Andreuccetti: L'altro canto


Programme for 12.04.2011 - Tuesday

16:00 - Tuesday

MD KDVL


Xl Tuba Quartet


ISCM: WNMD - World New Music Days

         Chi-Hin Leung: Utmost Attack*
         Gerard Power: Allusion*
         Julie Harting: Catacombs of Light*
         Cristian Marina: Alliages* 

17:30 - Tuesday

MD KDVL
CROATIAN ARMY SYMPHONY WIND ORCHESTRA
Tomislav Fačini, conductor

ISCM: WNMD - World New Music Days

         B.J. Brooks: Cadence Fantasy
         Julia Gomelskaya: The Riot
         Dmitri Capyrin: Petrushka
         Melinda Wagner: Scamp
         Brian Fennelly: The Other Side of Time
         Tatsuya Kawasoi: Parataxis II, for wind orchestra
         Mladen Tarbuk: RE

19:30 - Tuesday

KDVL

Plovdiv Philharmonic Orchestra

Dian Čobanov, conductor

Anna Borisovna Sëmkina, piano

               Ruben RadicaExtensio, for piano and orchestra
               Tansy Davies: Tilting WNMD
               Bent Sørensen: Exit Music WNMD
               Roberto Toscano...figures at the base of a crucifixion WNMD

                                        A co-production between the MBZ and the Zagreb Concert Management  

Programme for 13.04.2011 - Wednesday

16:00 - Wednesday

MIMARA

Camerata Garestin

         Hugi Gudmundsson: Händelusive
         Erman Özdemir: Music for Baroque Orchestra*
         Ante Knešaurek: (tbc)* 

17:30 - Wednesday

MIMARA

SONG String Quartet
Danijel Jurišić, Elvis Penava, Aart Strootman, electric guitars

 

         Claude Ledoux: Zap's init
         Mauricio Pauly: clinamen clinamen clinamen
         Nicolo Colombo: Four Darks in Red
         Chiu-Yu Chou: String quartet nr.1
         Daniel Matej: E (for e.g.)
         Marcel Wierckx: Zin Tuig (Sense Machine)

20:00 - Wednesday

MDVL
Croatian Radio and Television Big Band
Saša Nestorović, conductor

      Steve Wiest: 
Ice-Nine
      Bert Joris: Sundown
      Randy Bauer: Wide-Eyed Wonder
      Balasz Horvath: Divergent
      Heđin Ziska Davidsen: 
Niđhogg
    
Silvije Glojnarić. Exaltation Sonores 

                      In association with the Big Band and the Department of Music Production of the Croatian Radio and Television as well as with the
                             Jazz Concert Series of the Vatroslav Lisinski Concert Hall and the Croatian Composers' Society 

Programme for 14.04.2011 - Thursday

16:00 - Thursday

MIMARA
"Zvjezdice" Girls' Choir

Zdravko Šljivac, conductor

         John Frandsen: The divine zoo: Spring; The Lamb
         Tsippi Fleischer: The Clock Wants to Sleep
         Chan Ka Nin:  She Who Hears the Weeping World
         Tonu Korvits:  Kaanon
         A. Mambetov: Two Pieces

17:30 - Thursday

MIMARA

electronic music

         Marcela Pavia: Taiel
         Rui Ogawa: T.R.A.N.S.
         Clemens von Reusner: BRNK
         Doina Rotaru: Japanese Garden (Dani Bošnjak, flauta)
         Nicolae Teodoreanu: Hau zabava

 


19:30 - Thursday

KDVL
Croatian Radio and Television Symphony Orchestra
Luca Pfaff, conductor
Filip Fak, piano

         Stanko Horvat: Memorial
         Natko Devčić: Fibula
         Milica Đorđević: Put belih kostiju* / WNMD
         Katarina Leyman: Streams / WNMD

                In association with the Symphony Orchestra and the Department of Music Production
                of the Croatian Radio and Television 

Programme for 15.04.2011 - Friday

16:00 - Friday

MIMARA

Zagreb Soloists

      Sebastian Stier: Strahlensatz
            (Matija Fortuna, conductor)
      Ji-Hyang Kim: Concerto grosso
      Sungji Hong: The light of the World
      Mirjam Tally: Birds and Shadows
      Matthew Hindson: Crime and Punishment
      Yassen Vodenitcharov: Le Vase de Klein
      Tim Bowman: a laughter of particles II
      Shoryu Itazu: Sound Concert nr.2 - renaissance or jazz

22:00 - Friday

MDVL

Zeitfluss Ensemble

Edo Mičić, conductor
Davorin Brozić, clarinet
Clemens Frühstück, saxophone

Giacinto Scelsi: Kya
Luc Brewaeys: OBAN
Katia Beaugeais: Manifesto pour la paix*

 ***

Benet Casablancas: Dove of Peace
Daniel Oliver Moser: Earlicker

 WNMD Closing Ceremony

___________________________________________

PROGRAMME TABLE / PDF download

___________________________________________

ADDITIONAL PROJECTS:
WNMD - SOUND SCULPTURES (various venues, during the festival):


Bjorn Erik Haugen: Transfer
Maria Panayotova: In the Forest
Ülo Krigul: ...Wachet auf... die Stimme!
Dmitry Kawarga - Nikolay Khrust: Coming into the topic - video version