< Archive | Programme for 2009
HR | ENG      

00:00

  MUSIC - DIVERSION

Thirty years after the Urbofest, a string of events held in the open spaces of Zagreb as a part of the 10th Music Biennale Zagreb, under the baton of Nikša Gligo, a part of the Biennale programme steps out again, to the streets and the public squares, onto the trams and the trucks. The participants are mostly young musicians from Croatia, Italy and Germany, playing both acoustic and electric instruments, singing their own pieces and works by others, in order to re-claim the streets, to create a diversion with their music, in order to step out of the box, our of the concert halls, beyond expectations. Every such action can be seen as a protest, giving young people a voice, or an affirmation of something - of music, for example. The musicians are ready, but their venture out in the open brings a touch of the unexpected.

 

Participants:

The biNg baNg Ensemble, Zagreb

the Icarus Junior Ensemble, Reggio Emilia

The New Music Group, students from the Elly Bašić School of Music, Zagreb

Students of the Rock Academy, Zagreb

Students of the Popakademie (.hesslers.), Mannheim

The Brass Band of the Zagreb Electric Tram, Zagreb

PRELIMINARNI RASPORED / PRELIMINARY TIMETABLE

Petak / Friday, 17 / 4

16:30 Puhačka glazba ZET-a / The Brass Band of the Zagreb Electrical Tram, u turističkom tramvaju / on the tourist tram

Ponedjeljak / Monday, 20 / 4

11:00 biNg bang, na kamionu / on a truck

11:00  GNG, Oktogon / The Octogon, Preradović Square
12.00  GNG , NSK - predvorje / National University Library - foyer

Srijeda / Wednesday, 22 / 4

11:00 biNg bang, na kamionu / on a truck

Četvrtak / Thursday, 23 / 4

Poslijepodne / In the afternoon: Rock Academy & .hesslers., radionica / workshop, Rock Akademija, Ribnjak / Rock Academy, Ribnjak Park

19:00 GNG, KDVL, predvorje / foyer

23:30 Rock akademija / Rock Academy - &TD

Petak / Friday, 24 / 4

Poslijepodne / In the afternoon: Rock Academy & .hesslers., radionica / workshop Rock Akademija, Ribnjak / Rock Academy, Ribnjak Park

19:00 GNG, KDVL, predvorje / foyer

23:30 Icarus Junior, &TD


Subota / Saturday, 25 / 4

13:00 GNG, Zrinjevac / Zrinjevac Square

23.30 .hesslers., &TD

 

 

 

 

17:00

&TD THEATRE, Semicircullar Hall

Opening of the French Pavilion

Sylvain Kassap Trio, jazz (France)

19:30

Zagreb Croatian National Theatre (HNK Zagreb)

Spectacular Opening of the 25th MBZ

Srećko Bradić (Croatia): new opera CRUX DISSIMULATA (Concealed Cross) - world premiere

Libretist: Ivan Vidić (Croatia)

Conductor: Zoran Juranić (Croatia)

Stage Director: Krešimir Dolenčić (Croatia)

Set Designer: Dinka Jeričević (Croatia)

Costume Designer: Danica Dedijer Marčić (Croatia)

Lighting Designer: Deni Šesnić (Croatia)

Cast includes:

Roza................................Martina Zadro, soprano (Croatia)

Max.................................Domagoj Dorotić, tenor (Croatia)

Blaž.........................Marko Mimica*, bass-baritone (Croatia)

Matilda........................Diana Hilje, mezzo-soprano (Croatia)

Ivan..................................Davor Radić, baritone (Croatia)

Jura....................................Alen Ruško, bariton (Croatia)

Policajac...............................Mario Bokun, tenor (Croatia)

                                                     CEE Musiktheater Scholarship Program

22:00

Theater &TD Zagreb

Paul Klee Chamber Ensemble (Switzerland)

Soloist: Pauline Sabatier, voice (France)

Conductor: Kaspar Zehnder (Switzerland)

 

Dubravko Palanović: A MOSAIC for 9 Instruments*

Daniel Ott: FRAMMENTI PER PIEVE CAINA / FRAGMENTS FOR PIEVE CAINA

Jonas Kocher: HARMONIE MIT SCHRÄGER DÄMPFUNG UND SOPRANBIMBO

Tristan Murail/Hervé Bailly-Basin: LIBER FULGURALIS / BOOK OF LIGHTNINGS

12:00

Mimara Museum Zagreb

Cantus & Lisinski Concert Cycle

Arnold Schoenberg (Austria): ODE TO NAPOLEON BUONAPARTE op. 41

Narrator: Josip Lešaja, baritone (Croatia)

Cantus Ensemble (Croatia) 

Conductor: Ivan Josip Skender (Croatia)

17:00

Mimara Museum Zagreb

PROCESS-MUSIC - Project of Multimedia Institute MAMA and MBZ

(lectures and concerts)

Lecture: Peter Szendy (France)

Concert: Stephan Mathieu (Germany)

20:00

Hypo Centar, Zagreb

SOUTH (music theatre)

Authors: Luigi de Angelis and Chiara Lagani

Music by: Mirto Baliani, John Dowland, Alvin Lucier, Steve Reich, Iannis Xenakis

Production by: Fanny & Alexandar Theatre (Italy)

Performed by: Fiorenza Menni, Mauro Milone, Davide Sacco, Melodi Cantores, Nextime Ensemble, Mirto Baliani

22:00

Vatroslav Lisinski Concert Hall - Small Hall

IGOR LEŠNIK & MBZ: 30 Percussion Years Later

Igor Lešnik, percussion (Croatia)

Jean François Evrard, video-artist

Nordine Hemada, sculptures

Franz Cibulka / Igor Lešnik: OLYMPIAN DRUMS for percussions and electronics*  

Igor Lešnik: GORMANDIZER for chefcursionist* 

Igor Lešnik: 20 YEARS LATER for vibraphone

Serge Folie / Igor Lešnik: RIOSSUM* for percussions and electronic landscape

12:00

Museum for Arts and Crafts Zagreb

XL TUBA QUARTET of Zagreb Phiharmonic (Croatia)

Mladen Tarbuk (Croatia): ESCHENDORF, EIN KROATISCHES MÄRCHEN / JASENOVAC. CROATIAN STORY

 

ZAGREB SAXOPHONE QUARTET (Croatia)

Ruben Radica (Croatia): FOUR PERSISTENCY STUDIES

Stanko Horvat (Croatia): ROCAMBOLE

Silvije Glojnarić (Croatia): PROCEDURE FOR 4/4 SAXOPHONES

17:00

Mimara Museum Zagreb /

"PROCESS-MUSIC", a project of Multimedia Institute MAMA and MBZ

(lectures and concerts of electronic music)

Lecture: Mladen Dolar (Slovenia)

Concert: Thomas Köner (Germany)

17:00

Hypo Centar, Zagreb

SOUTH (music theatre)

Authors: Luigi de Angelis and Chiara Lagani

Music by: Mirto Baliani, John Dowland, Alvin Lucier, Steve Reich, Iannis Xenakis

Performers: Fanny & Alexandar Theatre (Italy)

19:30

ZKM / Zagreb Youth Theatre

Miro Dobrowolny (Germany): ZILVERSTAD / SREBRENICA*, oratorio scenarium for a singer, an actor and a dancer, choir voices in space and a chamber ensemble, with live camera and a film by Bernd Riebe
(the world premiere)

Texts: Helmut Wenderoth, Miro Dobrowolny, Georg Trakl, Zdravko Luburić  and documentary texts

ART Ensemble NRW (Germany), Ivan Filipović Chamber Choir (Croatia),
Wolfram Wittekind (Germany), tenor, Frieder Mann (Germany), dancer, Helmut Wenderoth (Germany), actor and director

Miro Dobrowolny, conductor

21:30

Theater &TD Zagreb

Angelo Badalamenti (USA): LE CENERI DI GRAMSCI / GRAMSCI'S ASHES

choreodrama based on the work by Piero Paolo Pasolini

Virgilio Sieni, choreography and dance (Italy)

Sandro Lombardi, actor (Italy)

Production: Compagnia Lombardi – Tiezzi, Compagnia Virgilio Sieni, in collaboration with: Mittelfest

22:30

SC - Dvorana MM

ACEZANTEZ ensemble (HR) 

ACEZANTEZ IS BACK!

BORROWER OF TEARS AND LAUGHTER

music theatre collague

Dubravko Detoni: Od do – Monos III for chamber ensemble and electronics

Milko Kelemen: Yebell, action for soloists and chamber ensemble

Ivana Bilić: OTHER*, music for marimba, timpani, tape and friends

Saša Nestorović: 3D STEPS*

Branimir Sakač: Barasou

Dubravko Detoni: FOLLOW ME, FAIRY TALE, GYMNASTICS FOR GROUP, BORROWER OF TEARS AND LAUGHTER* 

17:00

Mimara Museum

PROCESS-MUSIC, a project of Multimedia Institute MAMA and MBZ

(lectures and concerts)

Alessandro Bosetti, concert (Italy)

Alexander García Düttmann, lecture (Germany)

20:00

Mimara Museum

Concert from the cycle Sfumato

Chorus of Croatian Radiotelevision (Croatia)

Tonči Bilić, conductor (Croatia)

Arvo Pärt (Estonia): Kanon Pokajanen (Canon of Repentance)

Exhibition in Concert Hall:

Kadele: Repentance

22:00

THEATRE &TD / SEMICIRCULAR HALL

Barbara Lüneburg, violin (Germany)

Wouter Snoei, electronics (Netherlands)

Luigi Nono (Italy): LA LONTANANZA NOSTALGICA UTOPICA FUTURA

http://www.steim.org/steim/

17:00

Mimara Museum

Ensamble Gaida (Lithuania)

Robertas Servenikas, dirigent (Lithuania)

Rytis Mažulis (Lithuania): Canon mensurabilis
Šarûnas Nakas
(Lithuania): Icon of Fire / Vatrena ikona
Marius Baranauskas
(Lithuania): A Song for Space / Pjesma za prostor
Raminta Šerkšnyte
(Lithuania):  Almond Blossom / Bademov cvat
Krešimir Seletković
(Croatia): NO music

19:30

City Theatre Trešnja

Jury Everhartz (Germany): opera CIRCUS

Production: Sirene Operntheater Wien (Austria)

Soloists: Annette Schönmüller, Maida Karišik, Günther Strahlegger, Michael C. Havlicek, Dieter Kschwendt-Michel, Nina Maria Plangg

 Text and Direction: Kristine Tornquist (Austria)

Croatian Military Orchestra (Croatia)

Anna Sushon, conductor (Austria)

22:00

Theatre &TD

Intégrales Ensemble (Germany)

Wolfgang Rihm: Antlitz (Visage), a drawing for violin and piano
Burkhard Friedrich: the musicbox-project II for E-violin, keyboard, percussion, CD and live-electronics
Michael Oesterle: Plateau for piano and percussion
Marko Ciciliani: Rational Cantilenae in Nine Triads for a singing pianist and light
Hannes Galette-Seidl: The Art of Entertainment for violin, saxophone, piano, percussion and tape
Hans-Joachim Hespos: IKAS for alto saxophone
 

23:00

Student Centre - MM Hall

Dada Jihad (Croatia)

17:00

Mimara Museum

Contemporary Music Ensemble MD7 (Slovenia)

Steven Loy, conductor (SAD)

Zygmunt Krauze:  Voices for Ljubljana

Frano Đurović: Let's Talk About Daksa*
Tina Mauko: Sence (Shadows)
Urška Pompe: Warp and Woof
Sukhi Kang: Myth
Lojze Lebič: Barvni krog  (Colour Circle)

19:30

City Drama Theatre Gavella

Orlando Jacinto Garcia (USA): opera TRANSCENDING TIME - World premiere 

Campbell McGrath, libretto

Jacek Jerzy Kolasinski & John Stuart, video

Cast includes:

Martina Gojčeta Silić, mezzosoprano (Croatia)

Monika Cerovčec, soprano (Croatia)
Martina Matić Borse, contraalto (Croatia)
Neven Mrzlečki, tenor (Croatia)
Goran Jurić, bass
(Croatia)

Cantus Ensemble (Croatia)

Mladen Tarbuk, conductor (Croatia) 

21:30

Theatre &TD / Semicircular Hall

Goran Tudor /Natalija Manojlović: PLUMBER, ballet based on the motifs from Boris Vian's oeuvre

Goran Tudor, music (Croatia)

Natalija Manojlović, choreography and literary consultant (Croatia)

Vojin Hraste, stage designer (Croatia)

Production: &TD Theatre / Culture of Change SC / MBZ

22:30

&TD THEATRE

Ensemble Nimbus Dei (Croatia)

Tomislav Babić - syntesizers, rhodes, sequencer
Mario Kovač - theremin, modular, sampler
Tena Novak - electric violin, synthesizer

Program:

Tomislav Babić - Hrvoje Nikšić: The Fall of Jerusalem

Tomislav Babić: Amenthes

Tomislav Babić: Sol Invictus (Unconquered Sun)

24:00

&TD Theatre / Semicircular Hall

NARCISSISTER (USA): Little Night Commentary, performance

- In Co-Production With Croatian Association of Artists

16:00

Mimara Museum

Canadian Electronic Music

Dennis Patrick, selector (Canada)

 Les Amis Ensemble (Canada)


Dennis Patrick: The Moulds...  (text written and performed by: Nick Mancuso)
Dennis Patrick: Shõkõ no shõ (1992) / Fluctuations of the shõ
Philip McConnell / Dennis Patrick: Melodrama and Flight*
Andrew Staniland: Piano Preludes **
Karmella Tsepkolenko: Duel-Duo #11 for cello and accordion [bayan]*
   Michael Pepa / Dennis Patrick : Squamish (2006)  

    Fractal I – “Voice of the Great Spirit”

Fractal II – “Rain”
Fractal III – “Soundsprawl”

Fractal IV – “Bells”
Fractal V – “Sko’mish, a strong wind"

17:30

Mimara Museum

String Quartet Penderecki (Canada)

Joseph Macerollo (Canada), accordion

Ana Sokolović: Blanc dominant 
      thème I - thème II 

    mutation I 
    tension 
    espace - asymétrique  
    diagonale noir 
    mutation II - triangle 
    blanc dominant 

    coda - continuum
Katarina Ćurčin: Walking Away From 
     Dramatico
     Con Spirito
     Misterioso
Marjan Mozetich: Hymn of Ascension for accordion and string quartet

Srđan Dedić: String Quartet* (2009)
Michael Pepa: String Quartet No. 4 with timpani  & chimes

  Episode I – Augury 

  Episode II – Playful Pizzicato 
  Episode III – A dream inspired by an “Angel” 

  Episode IV – A Prayer 
  Episode V – Eternal Rest

19:30

Vatroslav Lisinski Concert Hall - Big Hall

Concert from Master Cycle of HRT Symphony Orchestra, Big Band HRT Cycle, Jazz  Lisinski Cycle, in collaboration with MBZ and HDS

Edin Karamazov, electric guitar (Croatia)

Danijel Detoni, piano (Croatia)

HRT Symphony Orchestra & HRT Big Band (Croatia)

Nikša Bareza, conductor (Croatia)

Erkki-Sven Tüür (Estonia): Symphony No 5 for electric guitar, Big Band and symphonic orchestra 

 Silvio Foretić (Croatia): Concerto Rosso for piano and orchestra (based on a painting by Raoul Duffy)

Tristan Murail (France): Gondwana

Bernd Alois Zimmermann (Germany): Musique pour les soupers du Roi Ubu Ballet noir en sept parties et une entrée (Music for King Ubu's Suppers. A black ballet in seven parts and one ouverture) for orchestra and Combo

22:00

Vatroslav Lisinski Concert Hall - Small Hall

Ensemble Les Amis (Canada)

featuring Cantus Ensemble (Croatia)

Katarzyina Sadej (PL), mezzo-soprano
Urša Raukar (HR), narrator

Vojislav Čičić and Marko Mihajlović (HR), precussionists

Guests: Cantus Ensemble (HR) and Saša Britvić, conductor (HR)

Constantine Caravassilis (Canada):  Five Sketches of Cubist Folklore


Viktorija Čop (Croatia): disPLAY* for mezzo-soprano, violin, cello, accordeon and piano

Vivace

Moderato cantabile (tempo rubato)


Marko Ruždjak (Croatia): Lebanon, Mine and Yours, an intervention in the prose poem by Khalil Gibran, for (mezzo)soprano, reciter and two percussionists
Michael Pepa (Canada): ISOMORPHE (2008) for voice, violin, accordion and Cantus Ensamble

23:30

&TD Theatre

Rock Academy Zagreb

17:00

Mimara Museum

Pierrot Solaire


Luisa Sello (Italy), concept and flutes


Programme:


Davide Anzaghi: Aulorama
Daniele Zanettovich: Les Agànis* (The Aganis Fairies)
Marcello Fera: Die geheiminsvolle Flöte* (The Mysterious Flute)

Caterina Calderoni: Crhysalis II*
Karl Heinz Stockhausen: Flautina 
Massimo Brajković: Fantasia*
Sanda Majurec Zanata: Un sofio, un sospiro* (A Murmur, a Sigh)
Andrea Talmelli:  Studio coreografico n.1 sui Klinamen (Choreographic Study no. 1, after Klinamen)
Giampaolo Coral:  Esorcismo del serpente marino (Exorcism of the Sea Serpent)

19:30

Vatroslav Lisinski Concert Hall - Big Hall

Concert of the Zagreb Philharmonic Cycle

Beijing Symphony Orchestra (China)

Li Biao, percussion (China)

Gianpiero Sobrino, clarinet (Italy)

Tan Lihua, conductor (China)

Ante Knešaurek (Croatia): Passacaglia*
Tang Jianping (China):  Concerto for Percusion and Orchestra Sacred Fire – 2008

Alberto Colla (Italy): Concinnitherium, il richiamo del grande sauro for clarinet and orchestra

Bao Yuankai (China):   
Symphony Beijing Opera

movements:
Jing: „The painted Face“
Chou: „The Comedian“

Dan „The Lady“

Shen g „The Man"

22:00

Vatroslav Lisinski Concert Hall - Small Hall

Canadian Night

Queen of Puddings Music Theatre presents:

Ana Sokolović (Canada): Love Songs, mono-opera

Lauren Phillips, singer

Marie-Josée Charlier, stage director

Dáirine Ní Mheadhra, artistic director

Glenn Davidson, lighting director

23:30

&TD Theatre

Part of the project MUSIC-DIVERSION

ICARUS JUNIOR Ensemble (Italy)

The Dark Side of the Moon

12:00

Croatian Music Institute

Tristan Murail (France), The 25th MBZ Composer-in-residence

Lecture

13:00

Croatian Music Institute

Srđan Čaldarović (Croatia), piano

Piano recital

Program: Tristan Murail (France), composer-in-focus

Cloches d'adieu, et un sourire (Bells of Farewell, and a Smile)
Comme un oeil suspendu et poli par le songe (Like an eye, suspended and polished by a dream)
Mandragore (Mandrake)

17:00

Mimara Museum

Concert of New Music from Russia in Co-Production With s Moscow Autumn Festival

Sebastian String Quartet (Croatia)

Dubravko Palanović, double bass (Croatia)

Program:

Marina Šmotova (Russia): Déjà vu for string quartet

Jurij Kasparov (Russia): Lady in White for string quartet and 2 short tapes 

Anton Safronov (Russia): Reflections for viola, cello and double bass

Aleksej Sjumak (Russia): Cadenza for string quartet

Viktor Ekimovski (Russia): Stanzas* for two violins

Jaroslav Sudzilovski (Russia): Karanogi for violin, viola and cello

20:00

Zagreb Puppet Theatre

Sho-bo-genz-zo / Clairvoyant Paths, choreomusical project

Nagy József, director, choreographer  and dancer (Serbia),

Cécile Loyer, dancer (France)

Joelle Leandre, double bass (France)

Ákos Szelevényi, percussion and wind instruments (Hungary)

22:00

Vatroslav Lisinski Concert Hall - Small Hall

Ensemble UMZE (Hungary)


Zoltán Rácz, conductor (Hungary)


Zagreb Music Academy Chamber Choir and conductor Jasenka Ostojić Radiković (Croatia)

Máté Bella: Chuang Tzu's Dream /

Zsolt Serei: "....stets blickend in die Höh" (ever glancing to the skies) for oboe and chamber ensemble
Dalibor Bukvić: Ad lucem (Towards the Light) for choir and chamber ensemble
Tristan Murail: Seven Lakes Drive
György Ligeti: Melodien (Melodies)

23:30

&TD Theatre

Part of the project MUSIK - DIVERSION

Rock Band HESSLERS (Germany)

13:30

Basilica of the Sacred Heart of Jesus

Organ contemporary music

Elizabeta Zalović, organ (Croatia)

Anđelko Klobučar: Hommage à Cecchini
Petr Eben: Hommage à Dietrich Buxtehude
Naji Hakim:  Gershwinesca
Lionel Rogg: La Terre, L'Eau - Hommage à Takemitsu  

Ivo Josipović: Lichtenstein Pop-Art (Hommage à Roy Lichtenstein)*

 

16:30

Society of Croatian Artists

A concert marking a 60th anniversary of flautist Roberto Fabbriciani (Italy)

Flute Marathon

Gianpaolo Coral:  Aulodia sul nome Roberto Fabbriciani 

Marcello Panni: L’inverno del fauno
Giacomo Manzoni: 708
Alessandro Sbordoni: Flatus II
Tristan Murail: Unanswered Questions
Alessandro Grego: Balingenesi 
Fabrizio Fanticini: An Musil
Berislav Šipuš: Dick Tracy And the Story of the Sad Young Men

Roberto Fabbriciani: Suoni per Gigi per flauto e nastro magnetico (Sounds for Gigi for flute and magnetic tape)
Mauricio Sotelo: A Roberto: La chiarezza deserta
Alessandro Solbiati: Ibi, bone fabricator* (There, You Good Builder)

Henri Pousseur/Roberto Fabbriciani: Zeus joueur de flûtes per flauto e nastro magnetico / Zeus the Flute Player for flute and tape

Sanja Drakulić: Two-Part Invention*

19:30

Croatian National Theatre of Zagreb

Berislav Šipuš (Croatia): PROCESS*, new ballet - world premiere

Ballet Ensemble from Croatian National Theatre of Rijeka Ivan pl. Zajc (Croatia)

Dian Tchobanov, conductor (Bulgaria)

Staša Zurovac, choreography (Croatia)

23:00

Student Cetre Zagreb

Trondheym (Germany), electronic jazz